Socha od Aleše Veselého vznikla na žádost Evropského židovského kongresu k uctění památky židovských obětí za II. světové války. Socha stojí poblíž židovského hřbitova v Terezíně. Nad vypouklou…
Lotrando a Zubejda nebo pohádka RumplCimprCampr. Nenabádám vás, abyste si pustili televizi, i když v obou případech se jedná o krásné pohádky, ale chci vám nabídnout jeden zajímavý výlet. Hrad…
Železniční vlečka z Bohušovic nad Ohří do Terezína je spjata se zřízením židovského ghetta na konci roku 1941. Vlečka byla zprovozněna v polovině roku 1943. Nejprve se po ní přepravovalo zboží a…
Při vycházce Hrobem snad ani nelze minout základy luteránského kostela. Ty byly objeveny v roce 1913 a zvědavost, co se tady vlastně stalo, člověka nutí k hledání. A je to skutečně hodně zajímavé.…
Automobilem lze dojet na místo zvané „Na Krásné vyhlídce“, odkud vede cesta lesem po červené i modré turistické značce. Cesta o délce zhruba jednoho a půl kilometru se jmenuje „Zlatá stezka Českého…
Výročí 100 let od založení Československa bylo podnětem k obnově památek, které připomínají oběti I. světové války. Při té příležitosti byl také upraven a zpřístupněn zapomenutý a velice zarostlý…
Na náměstí v Bohušovicích nad Ohří stojí od roku 1911 secesní socha Mistra Jana Husa od Ladislava Beneše. Pískovcová kráčející postava Jana Husa je v nadživotní velikosti ve volném oděvu s odhalenou…
Ke každým správným lázním kolonáda zkrátka patří a nejinak je tomu i ve středočeských Poděbradech. Ta zdejší je navíc pozoruhodnou funkcionalistickou stavbou s prvky klasicismu i konstruktivismu,…
Na nádražní budově v Bohušovicích nad Ohří jsou dvě pamětní desky připomínající období II. světové války. První deska je věnována památce židovských občanů z celé Evropy, kteří byli v letech 1941 –…
Kostel je, zasvěcen patronce horníků, sv. Barboře. Uvádí se, že byl postaven v raně gotickém slohu v roce 1282. Také se ale jinde dočteme, že uvedené datum je první zmínkou o vsi a kostel v té době…