image

Změna velikosti písma

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Historie > Znak a vlajka obce

Znak a vlajka obce

Udělení znaku a vlajky

Znak a vlajka byly naší obci uděleny Rozhodnutím č. 60 předsedy Poslanecké sněmovny Lubomírem Zaorálkem ze dne 21. září 2005 podle § 34a zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), a v souladu s § 29 odst. 3) zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, ve znění pozdějších předpisů.

Sedlec - znakSedlec - vlajka

Zdůvodnění k návrhu znaku a vlajky obce Sedlec (okres Praha - východ)

První písemná zmínka o existenci osady, ležící necelých 11 km severně od Karlína, pochází z r. 1273. Od svých počátků náležela strahovským premonstrátům. Po husitských válkách se majitelé často střídali, ale klášter tu měl nějaký majetek až do 16. století (v 16. století byla část vesnice příslušenstvím záduší Matky Boží na Louži). V r. 1548 patřil Sedlec ke Chlumínu a v letech 1609 až 1612 k Bořanovicům, s nimiž nakonec připadl k Panenským Břežanům a tedy k ženskému benediktýnskému klášteru u sv. Jiří na Pražském hradě. Benediktýnky pak hospodařily v Sedleci až do zrušení kláštera v r. 1782.
V obci nejsou editovány žádné významnější historické památky, místní význam má jen zvonička, dřevěný kříž a pomník padlých z 2. světové války. Dříve tu v hojné míře hnízdily sovy (puštík obecný), až se tím stala pověstnou do té míry, že získala pojmenování "Kulichov". Díky úrodné půdě byl Sedlec vždy typicky zemědělskou obcí , v minulosti se tu pěstovala i vinná réva.
V předkládaných návrzích sedleckých obecních symbolů je uplatněna nejen připomínka významných církevních majitelů (strahovský klášter prezentuje zlatá lilie, převzatá ze znaku premonstrátského řádu a tinktury černá se zlatou, benediktinský klášter u sv. Jiří červený heroldský kříž ve stříbrném poli) ale najdeme v nich rovněž narážku na zlidovělé pojmenování vesnice (sova), či vzpomínku na někdejší pěstování vinné révy (vinný hrozen). Zelená barva symbolizuje v obecné rovině zemědělský charakter obce.

Popis symbolů obce Sedlec (blason)

Znak:
Zvýšeně dělený štít, nahoře v černém poli sova s červenou zbrojí, sedící na větvi, provázená dvěma liliemi, vše zlaté. Dolní pole zeleno - stříbrně polcené, vpravo zlatý vinný hrozen, vlevo červený heroldský kříž.

Vlajka:
List tvoří tři vodorovné pruhy, zelený, bílý a červený. Přes ně kosmý černý pruh vycházející z první třetiny žerďového a první a druhé devítiny horního okraje do třetí třetiny vlajícího a osmé a deváté devítiny dolního okraje. V černém pruhu sova s červenou zbrojí, sedící na větvi, provázená dvěma liliemi, vše žluté. Poměr šířky k délce listu je 2:3.